Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο και «πετάει» στα play offs

Ο Παναθηναϊκός δεν πήγε στο Μιλάνο για ψώνια αλλά για να νικήσει την Αρμάνι, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής στη EuroLeague.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 95-83 της Αρμάνι, για την 28η αγωνιστική της Euroleague, κάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους στο ΟΑΚΑ και με ρεκόρ 15-13 «αναρριχήθηκαν» στην 7η θέση της κατάταξης, βάζοντας από κάτω του Ιταλούς και κρατώντας εκτός οκτάδας τον Ολυμπιακό (9ος)!

Κατάθεση ψυχής από τον Νικ Καλάθη στα 39:21 λεπτά (!) που έμεινε στο παρκέ, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 27 πόντους, 14 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ενώ καταλυτική ήταν η προσφορά των Κιθ Λάνγκφορντ (17π.), ΝτεΣόν Τόμας (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-44, 64-72, 83-95

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 16 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μίτσοβ 11 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταρτσέβσκι 8, Νέντοβιτς 8 (0/5 τρίποντα), Κουζμίνσκας 17 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νάναλι 12 (1/6 τρίποντα), Μπερνς 2, Μπρουκς 4, Τζέρελς 5 (1), Όμιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 15 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 17 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 12, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 11 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Λοτζέσκι, Καλάθης 27 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου

Ασταμάτητος Καλάθης: Καλύτερο ημίχρονο επιθετικά την τελευταία διετία!

Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού μέτρησε 17 πόντους (7/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα) στα πρώτα 20 λεπτά απέναντι στους Ιταλούς, κάνοντας με αυτό τον τρόπο το καλύτερο πρώτο ημίχρονο την τελευταία διετία στη Euroleague χωρίς να σουτάρει βολές. Eπιπλέον έχει 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 16 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Πέρυσι είχε πετύχει 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο στα εκτός έδρας ματς με Εφές και Μπάμπεργκ.

Mαλιστα ο γκαρντ των «πράσινων» στο ματς με την ομάδα του Μάικ Τζέιμς, λίγο έλειψε να παίξει σε όλο το ημίχρονο, αλλά χρεώθηκε με 2ο φάουλ, 37 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ο Ρικ Πιτίνο τον τράβηξε στον πάγκο.