Μπάγερν-Μπαρτσελόνα 3-2

Μία από τις πιο γλυκιές ήττες της ιστορίας της γνώρισε την Τρίτη στην «Αλιάνζ Αρίνα» του Μονάχου ο η Μπαρτσελόνα.

Αυτή είναι η Μπάρτσα που ξέραμε,  για περίπου μισή ώρα«έκρυψε τη μπάλα» στο Μόναχο κι αυτό ήταν αρκετό για να προκριθεί στον τελικό του Champions League παρά την ήττα της με 3-2 από τη Μπάγερν.

Στη ρεβάνς του 3-0 του “Καμπ Νου” οι Καταλανοί δεν πτοήθηκαν από το γρήγορο προβάδισμα των πρωταθλητών Γερμανίας και εξασφάλισαν άνετα τη συμμετοχή τους στον τελικό της 6ης Ιουνίου, όπου θα αντιμετωπίσουν στο Βερολίνο τη Ρεάλ Μαδρίτης ή τη Γιουβέντους που την Τετάρτη αγωνίζονται στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στη ρεβάνς της νίκης των Ιταλών με 2-1 στο Τορίνο.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν ακριβώς με τις ίδιες ενδεκάδες, όπως στο πρώτο ματς. Μόλις στο 7ο λεπτό οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Μπενατιά μετά από κόρνερ του Τσάμπι Αλόνσο, δίνοντας τέλος στο αρνητικό ρεκόρ των 368 λεπτών χωρίς γκολ, σε όλες τις διοργανώσεις.

Η “μαγική” τριάδα της “Μπάρτσα” συνδυάστηκε άψογα στο 15΄ με τον Μέσι να βγάζει τετ-α-τετ τον Σουάρες και τον Ουρουγουανό να “σερβίρει” έτοιμο γκολ στο Νεϊμάρ ο οποίος ισοφάρισε. Λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίωρο (29΄) ο Νεϊμάρ με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-2 και έφτασε τα 35 γκολ φέτος.

Διαδικαστικής σημασίας το β΄ ημίχρονο, με τους “Μπλαουγκράνα” να κάνουν συντήρηση δυνάμεων. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη Μπάγερν να πάρει μια νίκη γοήτρου με δύο πανομοιότυπα γκολ, στην αριστερή γωνία του Τερ Στέγκεν, από τον Λεβαντόφσκι στο 59΄ και τον Μίλερ στο 74΄.

Μπάγερν Μονάχου-Μπαρτσελόνα 3-2