Ευτυχώς που υπάρχει και ο Φορτούνης…

Με την είσοδο του Φορτούνη, άλλος Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός με ένα ακόμα… θαύμα και γκολ του Βούκοβιτς στο 93’, πήρε «χρυσό» τρίποντο στο Περιστέρι νικώντας τον Ατρόμητο με ανατροπή και σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Κουλούρη στο 43’, όμως ο Καμαρά είχε φέρει το ματς στα ίσια στο 49’.

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλο διπλό στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο στις καθυστερήσεις του αγώνα με γκολ οφσάιντ όπως φαίνεται στο ριπλέι.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο -6 την απόσταση τους από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Με 10 αγωνίστηκαν από το 58’ οι γηπεδούχοι, καθώς αποβλήθηκε ο Μπουσούλατζιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως υπήρξαν κάποιες διαμαρτυρίες για οφσάιντ στο γκολ νίκης του Βούκοβιτς, όμως είναι εξαιρετικά δύσκολη φάση.

Η νίκη αυτή λοιπόν πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους Ερυθρολεύκους, καθώς έφτασαν στο -6 από τον ΠΑΟΚ και παρέμειναν στο… κυνήγι του πρωταθλήματος

Ο αγώνας:

Στο 7ο λεπτό χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε συνεργάστηκε με τον Μάνο και ο δεύτερος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μέγιερι.

Στο 24ο λεπτό ο Βούκοβιτς έδιωξε την σέντρα του Γιαννούλη και στη συνέχεια ο Σα μπλόκαρε την μπάλα.

Μετά από 12 λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν καλή ευκαιρία με τον Τοροσίδη να αστοχεί για λίγο με κεφαλιά.

Ο Ατρόμητος έψαξε το γκολ και έχασε την πρώτη του σοβαρή ευκαιρία στο 39’. Ο Καρασαλίδης δε τα κατάφερε μετά από σέντρα του Ρισβάνη.

Στο 43ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους με τον Κουλούρη. Ο νεαρός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την κακή επέμβαση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σα.

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Μπρούνο δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Βούκοβιτς.

Η ισοφάριση για τους Πειραιώτες ήρθε ένα λεπτό μετά με τον Καμαρά από εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να περνά αρχικά από τον Βούκοβιτς.

Στο 57ο λεπτό ο Ατρόμητος έμεινε με 10 παίκτες μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα που είδε ο Μπουσούλαζιτς αφού κράτησε τον Φορτούνη.

Παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι ήταν εκείνη που άγγιξε το γκολ. Στο 62ο λεπτό ο Σα έκανε ασταθή απόκρουση στο σουτ του Μάντσον αλλά ο Κουλούρης που πήρε από κοντά το ριμπάουντ δε τελείωσε καλά τη φάση.

Στο επόμενο λεπτό ήταν σειρά του Μέγιερι να βρει απάντηση στην προσπάθεια του Γκιγέρμε.

Στο 74’ ήταν σειρά του Φορτούνη να δει το σουτ του να σταματά στον Μέγιερι. Η ομάδα του Μαρτίνς ήταν καταιγιστική και αφού σπατάλησε σημαντική ευκαιρία με τον Φετφατζίδη στο 81ο λεπτό, έχασε ακόμη μια σπουδαία φάση με τον Μάνο στο 85ο λεπτό που κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Ρισβάνη.

Στο 93ο λεπτό ο Βούκοβιτς όντας εκτεθειμένος, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι για το 1-2.