H Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε με 7-0 την Σάλκε και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League

H Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε με το εξωπραγματικό 7-0 την Σάλκε και με συνολικό σκορ 10-2 πήρε θριαμβευτικά το εισιτήριο για τις οκτώ κορυφαίες ομάδες του Champions League.

Αυτή η Σίτι που βλέπουμε το τελευταίο διάστημα (17 νίκες στα 19 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις) δεν έχει αντίπαλο!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε περίπατο απέναντι στην Σάλκε την οποία κονιορτοποίησε με το ασύλληπτο 7-0 στο “Σίτι οφ Μάντσεστερ” και με συνολικό σκορ 10-2 στις δύο αναμετρήσεις προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Μόνο 30 λεπτά άντεξε η Σάλκε στο Μάντσεστερ καθώς στη συνεχεια εμφανίστηκε ο τυφώνας… Σίτι που την πήρε και την σήκωσε!

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 3-0 σκοράροντας τρεις φορές μέσα σε οκτώ λεπτά (από το 35′ μέχρι το 42′) ενώ στο δεύτερο ημιχρονο ανέλαβε δράση ο ασταμάτητος Σανέ που έβγαλε τρεις ασίστ σε Στέρλινγκ, Μπερνάντο Σίλβα και Φόντεν για να εκτοξεύσει το ματς στο 6-0 (!) με τον Γκαμπριέλ Ζεζούς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 84ο λεπτό γράφοντας το τελικό 7-0.

Με αυτό το θριαμβευτικό τρόπο λοιπόν, οι “πολίτες” πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του UCL, εκεί όπου βρίσκονται επίσης οι Άγιαξ, Τότεναμ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Πόρτο και Γιουβέντους.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντανίλο, Λαπόρτ (72′ Ντελφ), Ζιντσένκο, Γκιουντογκάν, Νταβίντ Σιλβα (64′ Φόντεν), Στέρλινγκ Σανέ, Μπερνάντο Σίλβα, Αγκουέρο (65′ Γκαμπριέλ Ζεζούς)

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, ΜακΚένι (74′ Μεντίλ), Σερντάρ, Μπενταλέμπ, Κονοπλιάνκα, Σταμπουλί, Μπουργκστάλερ (79′ Τέχερτ), Οτσίπκα, Σανέ, Μπρούμα, Εμπολό (69′ Σκρίπτσκι)