Παραλίγο να βγάλει τα μάτια του ο Παναθηναϊκός αλλά…νίκησε!

Καταπληκτικός Παναθηναϊκός…

Δικό τους ματς πήγαν να χάσουν οι «πράσινοι», που βρέθηκαν στο +23 κόντρα στην Μπασκόνια, αλλά κέρδισαν μόλις με 2 πόντους (72-70) * Πέμπτη σερί νίκη και πάντα στο κόλπο για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας

Φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι «πράσινοι» στο α’ ημίχρονο, βγάζοντας από την αρχή πολύ μεγάλη ενέργεια στο παιχνίδι τους και «πνίγοντας» τους Βάσκους με την άμυνά τους.

Η επίθεση λειτουργούσε εξίσου υποδειγματικά και κάπως έτσι προέκυψε το +21 (48-27) με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο αντίπαλοι.

Αν μάλιστα οι παίκτες του Πιτίνο δεν είχαν μετρήσει και μόλις 8/16 βολές, η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Tα δεκάλεπτα: 26-10, 48-27, 56-48, 72-70

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου, με την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ να είναι συγκλονιστική, με το θερμό χειροκρότημα συνθήματα του κόσμου για τον ιστορικό ηγέτη του Τριφυλλιού που έφυγε από τη ζωή.