ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Βαριά ήττα…

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ολυμπιακός 4-0

Σε «εφιάλτη» εξελίχθηκε για τον Ολυμπιακό το εκτός έδρας παιχνίδι του με την Ατλέτικο Μαδρίτης, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν τη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση στη διοργάνωση την Τετάρτη στο «Βιθέντε Καλντερόν», με αποτέλεσμα να γνωρίσουν βαριά ήττα με 4-0 από τους «ροχιμπλάνκος», που έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα του Μίτσελ, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό η εστία της παραβιάστηκε από τον Ραούλ Γκαρθία, έπειτα από λάθος μεταβίβαση του Ρομπέρτο, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μάντζουκιτς, ο οποίος με χατ-τρικ (38′, 62′, 65) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, έχοντας κάνει εφιαλτικό το βράδυ των Πειραιωτών.

Γκολ: 9′ Ραούλ Γκαρθία, 38′, 62′, 65′ Μάντζουκιτς

1-0: Έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Ολυμπιακού η μπάλα κατέληξε στον Ρομπέρτο. Ο Ισπανός γκολκίπερ θέλησε να διώξει την μπάλα, ωστόσο την έστειλε στον Χουανφράν, ο οποίος με τη μία βρήκε τον Ραούλ Γκαρσία, που σκόραρε από κοντά.

2-0: Μετά από σέντρα του Ανσάλντι η μπάλα πέρασε μέσα στη μεγάλη περιοχή των Πειραιωτών, κι αφού ο Μποτία στην προσπάθειά του να διώξει βρήκε αέρα, ο Μάντζουκιτς από κοντά την έστειλε στο βάθος της εστίας του Ρομπέρτο.

3-0: Ο Μάντζουκιτς στο 62ο λεπτό αξιοποίησε την πάσα του Αρντά Τουράν και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

4-0: Ο Μάντζουκιτς σκοράρει και πάλι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάμπι, κάνοντας χατ-τρικ.

Κίτρινες: Ανσάλντι (Ατλέτικο), Εντινγκά (Ολυμπιακός), Φουστέρ (Ολυμπιακός), Ραούλ Χιμένεθ (Ατλέτικο)

Κίτρινες: Ανσάλντι (Ατλέτικο), Μάντζουκιτς (Ατλέτικο)