BARCELONA – AJAX 3-1

Στους έξι βαθμούς ανέβηκε η Μπαρτσελόνα που νίκησε 3-1 στο «Καμπ Νου» τον Άγιαξ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Champions League. «Έπιασε» τον Ρονάλντο ο Μέσι

Οι Καταλανοί έπαιξαν κατά διαστήματα αρκετά καλό ποδόσφαιρο, αλλά δεν κατόρθωσαν να μετατρέψουν σε γκολ τις πολλές καλές ευκαιρίες τους, με αποτέλεσμα να δεχτούν τέρμα στο 87′ και να κινδυνεύσουν.

Ο Νεϊμάρ μόλις στο 7′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με υπέροχο δεξί πλασέ. Στο 24′ ο Μέσι πήρε υπέροχη κάθετη πάσα από τον Ινιέστα και έγραψε το 2-0, φτάνοντας μάλιστα τα 69 γκολ στη διοργάνωση και ισοφαρίζοντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Πρώτος σκόρερ παραμένει για λίγο καιρό ακόμα ο μεγάλος Ραούλ ο οποίος έχει σημειώσει 71.

Οι «μπλαουγκράνα» κυριαρχούσαν στο χορτάρι, αλλά έχαναν πολλές ευκαιρίες. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 87΄ο Ελ Γκαζί με κοντινό δεξί πλασέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν. Ωστόσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάντρο με αριστερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον η ομάδα του Λούις Ενρίκε σκέφτεται το μεγάλο ντέρμπι του προσεχούς Σαββάτου με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».