ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Champions League: ΛΙΟΝ – ΖΕΝΙΤ 1-1

Στο άλλο ματς που έγινε νωρίς Λιόν και Ζενίτ έφεραν επίσης 1-1 στο «Γκρουπάμα Στάντιουμ».

Η γαλλική ομάδα ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, ωστόσο εκείνη που προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα ήταν η Ζενίτ στο 41′ με τον Αζμούν από ωραία συνεργασία με τον Τζιούμπα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με τον Ντεπάι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Στο υπόλοιπο διάστημα παρά την πίεση που άσκησε η Λιόν, οι παίκτες της δεν ήταν αποτελεσματικοί.

Λυών (Σιλβίνιο): Λόπες, Ντιμπουά, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Κονέ, Τουσάρ, Αντελαΐντ (85’ Τεριέ), Τιάγκο Μέντες, Τραορέ (77’ Κορνέ), Ντεπάι, Ντεμπελέ.

Ζενίτ (Σεργκέι Σεμάκ): Λουνιόβ, Καραβάεβ (78’ Σάτοβ), Οσόριο, Ιβάνοβιτς, Ρακίτσκι, Ντάγκλας Σάντος, Μπάριος, Ζιρκόβ (64’ Κουζιάεβ), Ντριούσι, Αζμούν (47’ Οζντόεβ), Τζιούμπα.