ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Χωρίς νικητή η πρώτη «μάχη» Ολυμπιακός-ΑΕΚ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 0-0

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο «ραντεβού» στο «Γ. Καραϊσκάκης» μεταξύ Ολυμπιακού-ΑΕΚ για το Κύπελλο Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν απο τα πρώτα λεπτά να πιέζουν να είναι καλύτεροι, να χάνουν ευκαιρίες με τους Φορτούνη και Τζούρτζεβιτς, αλλά να μην μπορούν να νικήσουν τον εξαιρετικό Μπάρκα.  Η ΑΕΚ ήταν… κομμένη στα δύο και απείλησε για πρώτη φορά στο 34ο λεπτό, με το σουτ του Τσιγκρίνσκι που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Προτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει, ενώ κυκλοφόρησε και την μπάλα, χωρίς όμως να απειλήσει τον Προτό. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός στο 78’ φεύγοντας πολύ ωραία στην κόντρα με τον Μιραλάς έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Φορτούνης καθυστέρησε πάρα πολύ μέσα στην περιοχή και όταν έδωσε την μπάλα στον Ανδρούτσο, δεν υπήρχε χώρος για σουτ.

Από εκεί και πέρα, στο τελευταίο τέταρτο δεν έγινε κάτι άλλο, με την Ένωση λόγω Μασούντ να γίνεται πιο επιθετική, ωστόσο το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

βίντεο με τις φάσεις του αγώνα

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Μάριν (76′ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Σεμπά (56′ Μιραλάς), Τζούρτζεβιτς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Κονέ, Γαλανόπουλος (90′ Σιμόες), Λόπες, Λιβάγια (77′ Μπακασέτας), Λάζαρος (83′ Μασούντ), Αραούχο.