Διπλή πρόκριση στα Χανιά

Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε στα «Περιβόλια» κόντρα στον Α.Ο Χανίων, με 2-0 οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο τελευταίο τέταρτο να βάλουν δύο γκολ και να φέρουν το ματς στα ίσια. Τελικώς, ανταμείφθηκαν και οι δύο με την πρόκριση…

Ο Γιάννης Αναστασίου έδωσε φανέλα βασικού στον Νίνη και εκτός αυτού παρέταξε ενδεκάδα μόνο με Έλληνες κάτι που έχει να συμβεί πάρα πολλά χρόνια. Ο Σωτήρης Νίνης έδειχνε ιδιαίτερα ορεξάτος και ήταν αυτός που στο 18′ άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους». Ένδεκα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ, με τον Κλωναρίδη στο 29′.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας μπήκαν εξίσου δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως τα γκολ τα έβαλαν οι γηπεδούχοι όπου στα τελευταία 15-20 λεπτά ήταν κυρίαρχοι. Στο 74′ ο Κρητικός μείωσε σε 2-1 και στο 84′ ο Πάγκαλος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Οι συνθέσεις:

Α.Ο. Χανιά: Σικαλιάς, Παγώνης Αν., Μανωλάς, Γκότοβο, Κοντέων, Σιλιγαρδάκη, Εσόνο (56′ Καραγιάννης), Καραλής (66′ Μαρτσάκης), Γκούμας (73′ Οικονομόπουλος), Πάγκαλος, Κρητικός.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Σπυρόπουλος, Χουχούμης (77′ Νάνο), Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Κλωναρίδης (70′ Μπαϊράμι), Λαγός (70′ Μπούι), Δώνης, Καρέλης, Νίνης και Ντίνας