Europa League: Ολυμπιακός-Ντνίπρο 2-2

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και αποχαιρετάει  το Europa League καθως αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στο Καραϊσκάκη με την Ντνίπρο, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ανατρέψει την ήττα με 2-0 του πρώτου ματς.

Οι Πειραιώτες, ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 14ο λεπτο με τον Μήτρογλου, ωστόσο οκτώ λεπτά αργότερα οι Ουκρανοί κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Ρομπέρτο με τον Φεντέτσκι, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μετά από το τέρμα της Ντνίπρο η ομάδα του Περέιρα χρειαζόταν ακόμα τρία γκολ για να προκριθεί, με αποτέλεσμα να πετάξει λευκή πετσέτα.

Στο 51ο λεπτό οι Πειραιώτες έμειναν μετά την απευθείας αποβολή του Μιλιβόγιεβιτς για μαρκάρισμα από πίσω στον Ματέους, ενώ στο 90o λεπτό πήραν το προβάδισμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσόρι Ντομίνγκες.

Πάντως οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τη νίκη γοήτρου, καθώς δύο λεπτά αργότερα οι Ουκρανοί με τέρμα του Κάλινιτς διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.

Ολυμπιακός-Ντνίπρο 2-2

Γκολ: 14′ Μήτρογλου (Ολυμπιακός), 22′ Φεντέτσκι (Ντνίπρο), 90′ πεν. Τσόρι (Ολυμπιακός), 90+2 Κάλινιτς

1-0: Έπειτά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μιλιβόγιεβιτς στο κενό χώρο στη μεγάλη περιοχή της Ντνίπρο ο Μήτρογλου έγινε αποδέκτης της μπάλας και άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες.

1-1: Ο Ροτάν εκτέλεσε το φάουλ, ο Ρομπέρτο απέκρουσε εντυπωσιακά, όμως στην επαναφορά ο Φεντορτσούκ πήρε την κεφαλιά προλαβαίνοντας τους Σαντάνα και Σιόβα και ισοφάρισε.

Κίτρινες: Ντουρμάζ (Ολυμπιακος), Κάνκαβα (Ντνίπρο), Φεντορτσούκ (Ντνίπρο), Αφελάι (Ολυμπιακός), Ελαμπντελαουί (Ολυμπιακός), Ματέους (Ντνίπρο)

Κόκκινες: Μιλιβόγιεβιτς (51′ απευθείας κόκκινη)

Δοκάρια: Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σιόβας, Σαντάνα, Ελαμπντελαουί, Μασουακού, Κασάμι, Μιλιβόγιεβιτς, Αφελάι (65′ Φορτούνης), Ντουρμάζ (65′ Ντοσεβί), Ντομίνγκες, Μήτρογλου.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Μέγιερι, Εντινγκά, Διαμαντάκος, Αυλωνίτης, Μπενίτες.

Ντνίπρο: Μπόικο, Ντόουγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Εγκίντιο, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Φέντορτσουκ, Κονοπλιάνκα, Ροτάν, Ματέους, Ζοζούλια (62′ Κάλινιτς).

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Σελικόφ, Μπέζους, Γκαμά, Λούτσκεβιτς, Σακόφ, Σβάτοκ.

Διαιτητής: Ντάνι ΜακΚέλι (Ολλανδία)