Γερμανική καταστροφή στην Τούμπα, «ξεγυρισμένη σφαλιάρα» στο λιμάνι

Δεν κατάφεραν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ να πανηγυρίσουν νίκη στο EUROPA LEAGUE.

Ο ΠΑΟΚ φοβήθηκε περισσότερο από όσο θα έπρεπε την Σάλκε και το πλήρωσε ενώ ο Ολυμπιακός δεν έπεισε και αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για την Άγκυρα.

Σε νοκ άουτ παιχνίδια αυτό που μετράει πρωτίστως για τη γηπεδούχο ομάδα είναι να μην δεχθεί γκολ και να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που θα της δοθούν για να κάνει το πρώτο βήμα.

O ΠΑΟΚ δεν έκανε τίποτα από τα δύο. Παρουσιάστηκε φοβισμένος, νωθρός και άνευρος απέναντι στην καλύτερη Σάλκε η οποία απέδρασε από την Τούμπα με το 3-0 και έβαλε απροσπέλαστα εμπόδια στους Θεσσαλονικείς για τον επαναληπτικό της Γερμανίας την ερχόμενη εβδομάδα.

Ο «δικέφαλος» ήταν ομάδα έδρας που πίεσε και έψαξε τον αιφνιδιασμό του αντιπάλου μόνο στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Όταν είχε δοκάρι με τον Μάτος στο 5’. Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ χάθηκε στον αγωνιστικό χώρο. Ειδικά μετά το γκολ του Μπουργκσντάλερ στο 27’ οι γηπεδούχοι μπλόκαραν και το πλήρωσαν.

Η Σάλκε που ήταν σαφώς πιο ποιοτική ομάδα σκόραρε ξανά με τους Μάιερ (82’) και Χούντελαρ (90’) μετατρέποντας τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία και αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με την πίκρα της χαμένης ευκαιρίας.

Για το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ ήταν ακίνδυνος (μετά το 15λεπτο) και συνολικά εκτός κλίματος αγώνα οφείλονται τα εξής:

-Παίκτες κλειδιά δεν ήταν στη μέρα τους και δεν τράβηξαν

-Το 3-5-2 του Ίβιτς δεν ήταν αποτελεσματικό

-Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες έβγαζε μάτι κι όταν παρουσιάζεσαι άνευρος δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις

Ολυμπιακός-Οσμάνλισπορ 0-0

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Ολυμπιακός και Οσμάνλισπορ τους οποίους θα λύσουν την επόμενη εβδομάδα στην Άγκυρα

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει την Οσμανλίσπορ στο πρώτο παιχνίδι των «32» του Europa League.
Η τούρκικη ομάδα κλείστηκε στην άμυνα της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε το 0-0 από τον ΟΣΦΠ, ο οποίος είχε λίγες φάσεις και μέτρια εικόνα στο 90λεπτο. Πλέον, όλα θα κριθούν στην ρεβάνς της Αγκυρας για την πρόκριση στους «16» του θεσμού.

Mε την πλάτη στο τοίχο

Ο Ολυμπιακός χωρίς σχέδιο στο γήπεδο και με την απουσία του Μιλιβόγεβιτς να κάνει… μπαμ σε μια δύσκολη αναμέτρηση, δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι κόντρα στην Οσμανλίσπορ (0-0) και την άλλη εβδομάδα ταξιδεύει με την πλάτη στον τοίχο. Για τον ΟΣΦΠ μάλιστα αποβλήθηκε στο 72′ ο Βιάνα και οι Τούρκοι πήραν θάρρος για να κρατήσουν το αποτέλεσμα.