ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Χαρακίρι έκανε ο Ολυμπιακός στο Μάλμε

Τραγικά λάθη στην άμυνα έδωσαν «στο πιάτο» δύο γκολ στη Μάλμε, που πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη. Η Ατλέτικο νίκησε 1-0 τη Γιουβέντους.

Χαρακίρι έκανε ο Ολυμπιακός στο Μάλμε και υπέστη μία απρόσμενη ήττα από τη σουηδική ομάδα. Τραγικός στην άμυνα, έδωσε δικαιώματα τα οποία εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι αντίπαλοι και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

Εκμεταλλευόμενος την ασυνεννοησία του Μποτία με τον Ρομπέρτο στο 42’ ο Ρόζενμπεργκ κατάφερε να μπει «σφήνα» και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τη Μάλμε.

Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται δίκαια για το μη καταλογισμό πέναλτι στο 55′ σε βάρος του Μανιάτη, που ανατράπηκε πεντακάθαρα μέσα στην περιοχή. Αντί για την εσχάτη των ποινών, ο διαιτητής έδειξε την κίτρινη κάρτα για «θέατρο» στον Μανιάτη.

Άλλο ένα τραγικό λάθος της «ερυθρόλευκης» άμυνας έδωσε στο πιάτο ένα δεύτερο γκολ στη Μάλμε. Αυτήν τη φορά ο Αμπιντάλ έχασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και αυτή κατέληξε στον Μάρκους Ρόζενμπεργκ, ο οποίος προ κενής εστίας δε δυσκολεύθηκε να πετύχει το 2-0 στο 82ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάλμε: Όλσεν, Τίνερχολμ, Ελάντερ, Ρικαρντίνιο, Γιόχανσον, Χάλστι, Έρικσον (75’ Τσιμπίκι), Αντού, Φόρσμπεργκ, Ρόζενμπεργκ, Τελίν.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ομάρ, Αμπιντάλ, Μποτία, Μαζουάκου, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Εντινγκά (57’ Τσόρι Ντομίνγκες), Κασάμι (69’ Ντουρμάζ), Αφελάι, Μήτρογλου.

Στο άλλο ματς του 1ου Ομίλου η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στη Γιουβέντους. Ο Αρντά Τουράν στο 75ο λεπτό πέτυχε το γκολ της ομάδας του Σιμεόνε.