Ο Αλμέιδα… υποκλίνεται στον Ιωαννίδη

Με τον Φώτη Ιωαννίδη να κάνει πολύ μεγάλη εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να επικρατήσει 2-1 της ΑΕΚ, σε ένα καταπληκτικό σε ένταση και πάθος ματς.

Στο μεγαλείο του Φώτη Ιωαννίδη υποκλίθηκε μέχρι και ο προπονητής της ΑΕΚ, Ματίας Αλμέιδα και μάλιστα χωρίς να του γίνει ερώτηση για τον επιθετικό του Παναθηναϊκού, αλλά αναφερόμενος στον Μουκουντί.

«Επειδή όμως υπήρξα και ποδοσφαιριστής, μπαίνω στη θέση του: μετά από δυο λάθη, αν είσαι σε ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο κοιτάς ότι περνάει ο χρόνος δεν έχουν όλοι την ηρεμία να βρουν ελεύθερους χώρους. Εχει να κάνει με την αίσθηση, με τη διάθεση.

Ίδια μάχη που έδινε ο Παναθηναϊκός να διώξει τις φάσεις και κυρίως λαμβάνοντας υπ’ όψιν τον επιθετικό που έχει. Πως σε μία επίθεση μπορεί να τα καταφέρει. Ο ΠΑΟ έχει έναν μεγάλο ποδοσφαιριστή. Είναι και Έλληνας, οπότε απολαύστε τον. Μην τον τιμωρείτε», ανέφερε ο Αργεντινός τεχνικός.