ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-0

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη και κρατήθηκε κοντά στην κορυφή…

Με γκολ του Τάσου Αυλωνίτη, ο οποίος μπήκε στο γήπεδο στο 57’ και σκόραρε δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο ντέρμπι «αιωνίων» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερη φορά, όμως ο Μήτρογλου αστόχησε σε πέναλτι, που κέρδισε από τον Λουκ Στιλ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από την αρχή κι επιχείρησε να φέρει το παιχνίδι προς την περιοχή του Στιλ. Στο πρώτο δεκάλεπτο κέρδισε το ματς είχε έναν ρυθμό, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν διαδοχικά κόρνερ χωρίς να βγάλουν κάποιο κέρδος, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ως κύριο μέλημα την διαφύλαξη των μετόπισθεν.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 14′ με τον Αφελάι να κάνει εξαιρετική κούρσα από αριστερά, ο Στιλ έδιωξε, ο Μανιάτης πήρε το «ριμπάουντ» και σούταρε στην κίνηση, όμως ο κίπερ των «πράσινων» έσωσε και πάλι την εστία του από παραβίαση.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0

Γκολ: 59′ Αυλωνίτης

Κίτρινες κάρτες: Μιλιβόγιεβιτς – Καρέλης, Νάνο, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Στιλ, Πέτριτς

Κόκκινες κάρτες:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουάκου, Μποτία (57′ Αυλωνίτης), Αμπιντάλ, Ελαμπντελαουί, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Κασάμι (74′ Εντινγκά), Αφελάι, Τσόρι Ντομίνγκες (87′ Φουστέρ), Μήτρογλου.

Στον πάγκο: Μέγιερι, Γιαννούλης, Ντουρμάζ, Διαμαντάκος.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ (69′ Μέντες), Λαγός (74′ Δώνης), Νάνο, Ατζαγκούν, Καρέλης, Μπούι (63′ Πέτριτς), Ζέκα, Πράνιτς.

Στον πάγκο: Κοτσόλης, Χουχούμης, Κλωναρίδης, Μπούρμπος.