Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ 86-85

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΤΣΣΚΑ με 86-85 και μείωσε σε 2-1 το σκορ…

O Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερο παιχνίδι της σειράς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Είχε πολυ καλό ποσοστό στις ελεύθερες βολές στα δύο πρώτα δεκάλεπτα της τάξης του της τάξης του 82%, είχε 40% στα τρίποντο, αλλά πολύ χαμηλό ποσοστό στα δίποντα μόλις τρία από τα ένδεκα σουτ εντός πεδιάς ήταν εύστοχα για αυτό άλλωστε και δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά στο ημίχρονο από την ΤΣΣΚΑ.

Από εκεί και πέρα οι Ρώσοι ήταν πιο εύστοχοι από τα σουτ για δύο πόντους, κοντά στο 40%, όμως το ποσοστό τους στα τρίποντα δεν ήταν καλό, γύρω στο 30%. Στην πρώτη περίοδο οι παίκτες του Ιτούδη πήραν μια διαφορά έξι πόντων, 20-14, στην δεύτερη όμως περίοδο ο Παναθηναϊκος ήταν καλύτερος, έβαλε εκεινος 20 πόντους δέχθηκε 14 και οι δύο τους πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στην ισοπαλία, 34-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά, έτρεξε την ΤΣΣΚΑ, ευστοχούσε από την περιφέρεια, έβαλε την ΤΣΣΚΑ πίσω στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά όπου ο Σόνι Ουίμς προσπάθησε να πάρει το ματς μόνος του, όμως ο Παναθηναϊκός κράτησε τη νίκη και μείωσε το σκορ σε 2-1.

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 12, Νέλσον 4, Παππάς 25, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 15, Γκιστ 11, Μπατίστα 2, Μπλουμς

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 19, Τεόντοσιτς 12, Νίκολς, Τζάκσον, Μαρκοϊσβίλι, Ουίμς 24, Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 3, Χριάπα 1, Χάινς 10, Κιριλένκο 11.