Πάρτι πρόκρισης για την Μπάγερν

Τον αντίπαλό της στους προημιτελικούς του Champions League σκέφτεται από σήμερα η Μπάγερν, μετά το επιβλητικό 5-0 επί της Μπεσίκτας.

Η 5η νίκη των πρωτοπόρων της Bundesliga επί των ημερών του Γιουπ Χάινκες στη διοργάνωση ήταν απόλυτα δίκαιη και, πλέον, η ρεβάνς της 14ης Μαρτίου στην Κωνσταντινούπολη αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η αποβολή του Βίντα στο 16΄ (για σκληρό φάουλ στον Λεβαντόφσκι) άλλαξε τα δεδομένα στο ματς.

Η Μπάγερν πίεσε πάρα πολύ τους Τούρκους και δικαιώθηκε για την επιμονή της δύο λεπτά πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, με τον Μίλερ να ανοίγει το σκορ μετά από προσπάθεια του Κομάν.

Στην επανάληψη οι «Βαυαροί» έκαναν… πάρτι στην άμυνα των Τούρκων και με τους Κομάν (53΄) και Μίλερ στο 66΄ (δεύτερο προσωπικό γκολ) «κλείδωσαν» από το πρώτο κιόλας ματς την πρόκριση για τους «8» του Champions League.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί όμως και με τον κορυφαίο τους σκόρερ, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, βρήκαν άλλες δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα (79΄, 88΄), δίδοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ, Βιδάλ, Χάμες (44΄ Ρόμπεν), Τόμας Μίλερ, Κομάν (81΄ Ριμπερί), Λεβαντόβσκι.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Φάμπρι, Αντριάνο, Πέπε, Βίντα, Τζανέρ Ερκίν (69΄ Γκιονούλ), Χάτσινσον, Μεδέλ (85΄ Αρσλάν), Ταλίσκα, Κουαρέσμα, Μπάμπελ, Βάγκνερ Λοβ (57΄ Τόσιτς).