Η «πατάτα» του Λεάλι «έκαψε» τον Ολυμπιακό

Ανοιχτούς λογαριασμούς όσον αφορά στην υπόθεση-πρόκριση άφησαν την Πέμπτη ο Ολυμπιακός και η Μπεσίκτας, με το 1-1, το οποίο διαμορφώθηκε στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, για τη φάση των 16 του Europa League, να δίνει πάντως σαφές προβάδισμα στους Τούρκους για την κατάκτηση του εισιτηρίου.

Το τραγικό λάθος του Λεάλι στο κακό δεύτερο ημίχρονο του  έδωσε τη δυνατότητα στην Μπεσίκτας να φύγει με το 1-1 από το Φάληρο

Ωστόσο οι  Πειραιώτες έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στο «Καραϊσκάκη», με τον «παροπλισμένο» επί ημερών Μπέντο, Εστέμπαν Καμπιάσο να παίρνει φανέλα βασικού από τον Βασίλη Βούζα (σ.σ.: έκανε ντεμπούτο στον πάγκο των πρωταθλητών) δικαιώνοντας τον προπονητή του για την επιλογή του.

Κι αυτό γιατί ο 37χρονος Αργεντινός άσος έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 36ο λεπτό με μία άπιαστη κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας των Τούρκων, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Ανσαριφάρντ.

Στο 53ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση μετά από τραγικό λάθος του Λεάλι και η υπόθεση πρόκριση ειδικά μέσα στην Τουρκία, φαντάζει όνειρο.