Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ ύστερα από 34 χρόνια

Πρωταθλητής Ελλάδας για τη σεζόν 2018/19 αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέτριψε τον Λεβαδειακό με 5-0 στην Τούμπα και κατέκτησε μαθηματικά το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας του, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της Α’ Εθνικής, επιστρέφοντας στην κορυφή του ελληνικού ποδοσφαίρου, ύστερα από 34 χρόνια.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με το… καλησπέρα, καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν ήδη κλειδώσει ματς και τίτλο.

Ο Τσαμπούρης έκανε «δώρο» στον Σβιντέρσκι, ο σέντερ φορ του ΠΑΟΚ είπε «ευχαριστώ» και πάσαρε στον επερχόμενο Σάκχοφ (3’), που σχεδόν μπήκε στα δίχτυα με τη μπάλα.

Στo 7o λεπτό, ο Μπίσεσβαρ έβγαλε ωραία την κάθετη μπαλιά στον Γιαννούλη, με τον Σαβατονγκό να τον ανατρέπει εντός περιοχής και τον Τζήλο να δείχνει την άσπρη βούλα. Με ωραία εκτέλεση, ο Μπίσεσβαρ έκανε το 2-0 μόλις στο 8’ και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ο «δικέφαλος του βορρά» κέρδισε κι άλλο πέναλτι, αυτή τη φορά σε ανατροπή του Μάτος, όμως ο Πέλκας νικήθηκε από τον Μπάγιτς (30’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ δεν… άφησε το πόδι από το γκάζι και χτύπησε άλλες τρεις φορές. Μία με τον Βαρέλα (53’) μία (60’) με τον Σάκφχοφ, που βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά κι άλλη μια με τον Σβιντέρσκι (81’).