Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του απέναντι στον Ολυμπιακό επικρατώντας για την Euroleague με 62-70. Αυτό μάλιστα ήταν το τρίτο συνεχόμενο «διπλό» στο ΣΕΦ και το πρώτο για τους «πράσινους» στη φετινή διοργάνωση. Ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς ανώτερος έχοντας για κορυφαίους παίκτες τους Λούκα Λεκαβίτσιους (14π.), Τζέιμς Γκιστ (15π.) και Κέι Σι Ρίβερς (12π.). Για τον Ολυμπιακό ο μοναδικός που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς (18π.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα βρέθηκε να προηγείται με 2-11 (4’). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έπαιζαν ίχνος άμυνας έχοντας δεχτεί καλάθι στις πέντε πρώτες κατοχές των αντιπάλων τους. Ειδικά Νικ Καλάθης και Ματ Λοτζέσκι (6π.) δημιουργούσαν πολλά προβλήματα και ο πρώην φόργουορντ των Πειραιωτών έκανε το 5-13 (6’). Η είσοδος των Βαγγέλη Μάντζαρη και Γιάνις Στρέλνιεκς (5 γρήγορους πόντους) στη θέση των Μπράιαν Ρόμπερτς και Χόλις Τόμπσον, άλλαξε άρδην την κατάσταση και με 7-0 σερί μείωσαν για την ομάδα τους σε 12-13 (8’). Η εκπληκτική άμυνα του Μάντζαρη πάνω στον Παππά και ένα δικό του τρίποντο έβαλαν την ομάδα του μπροστά στο σκορ (17-16).Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ - Εικόνα

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου είχε την ίδια εικόνα εικόνα με την έναρξη της πρώτης. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 0-9 (17-25, 14’) χάρη σε δύο μακρινά σουτ του Κέι Σι Ρίβερς, ενός αιφνιδιασμού του Λούκα Λεκαβίτσιους, αλλά και της καλής «πράσινης» άμυνας στο χαμηλό post.  Ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να αντιδράσει εκμεταλλευόμενος λάθη του αντιπάλου του κι έτσι μείωσε σε 25-27 (15’). Μετά από ένα τραγικής ποιότητας τρίλεπτο τα τρίποντα των Σίνγκλετον, Γκιστ και Παπαπέτρου διαμόρφωσαν το 30-35 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τζέιμς Γκιστ σκόραρε 5 γρήγορους πόντους κι από την άλλη πλευρά ο Στρέλνιεκς με 2/2 συνεχόμενα τρίποντα κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ (38-42, 25’). Ο Λετονός ήταν ο μοναδικός πρωταγωνιστής στο μισό γήπεδο (της επίθεσης) και με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε στους 44 πόντους (28’).Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ - Εικόνα1

Στο τελευταίο δεκάλεπτο θα κρινόταν το ντέρμπι και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα με πόντους από τα χέρια των Ρϊβερς και Γκέιμπριελ (49-56, 32’). Οι «πράσινοι» είχαν υπομονή στον τρόπο παιχνιδιού της ενώ στην άμυνα δυσκόλευαν το ήδη κακό μπάσκετ που έπαιζαν οι αντίπαλοί τους. Ο Ολυμπιακός λοιπόν δεν είχε λύσεις σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έκανε σωστά τα απλά πράγματα και βρέθηκε στο +12 (54-66, 36’) με 5 συνεχόμενους πόντους του Λεκαβίτσιους για να φτάσει στην εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 47-49, 62-70 Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ - Εικόνα2 Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ - Εικόνα3 Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ - Εικόνα4 Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ - Εικόνα5 Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ - Εικόνα6 Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ - Εικόνα7 Συνεχίζεται το πράσινο σερί στο ΣΕΦ - Εικόνα8Πηγή: gazzetta.gr