ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Αδιανόητη ματσάρα στο Λονδίνο-Μυθική ανατροπή από την Ντόρντμουντ

Ντόρντμουντ-Ίντερ

Απίθανο ματς στη Βεστφαλία, με την Ίντερ να νικά με 2-0 ως το 51’ κι όμως κέρδισε με 3-2 κι έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Η Ίντερ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Μετά από βαθιά μπαλιά ο Λαουτάρο νίκησε στο σπριντ τον Χούμελς στα δεξιά, συνέκλινε και από το πέναλτι πλάσαρε για το 0-1.

Στο 14’ η Τσέλσι σκόραρε ξανά με τον Άμπραχαμ αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, ενώ στο 16’ το μακρινό σουτ του Τάντιτς έφυγε λίγο έξω και στο 18’ ο Γκέτσε γύρισε από το πέναλτι κι έκανε το πλασέ αλλά ο Χαντάνοβιτς έσωσε δύσκολα. Στο 35ο λεπτό ο Χαντάνοβιτς έσωσε μετά από σουτ του Αζάρ, αλλά στο 40’ ο Λαουτάρο άλλαξε το παιχνίδι από αριστερά προς τον Καντρέβα, εκείνος γύρισε για τον Βεσίνο που πλάσαρε στην κίνηση για το 0-2. Στο 45’ η Ντόρτμουντ άγγιξε το γκολ αλλά ο Χαντάνοβιτς πραγματοποίησε νέα μεγάλη επέμβαση μετά από σουτ του Σάντσο.

Στο 51’ οι παίκτες της Ντόρτμουντ άλλαξαν πανέμορφα, ο Γκέτσε έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Χακίμι από κοντά πλάσαρε για το 1-2. Στο 56’ ο Μπίρκι είπε όχι σε σουτ του Μπρόζοβιτς, ενώ στο 60’ το σουτ του Αζάρ πέρασε λίγο έξω.

Στο 62’ μετά από γύρισμα του Μπραντ από αριστερά, ο Μπιράγκι έσωσε προ του Βίτσελ, ενώ στο 64’ ο Μπραντ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και από πλάγια θέση πλάσαρε για το 2-2.

Μάλιστα στο 68’ το σουτ του Βίτσελ έξυσε το δοκάρι του Χαντάνοβιτς, ενώ στο 77’ ο Ασράφ άλλαξε στα δεξιά με τον Σάντσο και από κοντά πλάσαρε για το 3-2. Στο 90’ ο Μπίρκι είπε όχι σε σουτ του Σένσι.