Eurobasket 2015: Με «σβηστές μηχανές» η Εθνική έκανε το 3 στα 3 – Highlights

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική ομάδα επικράτησε με 79-68 της Γεωργίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου στο Eurobasket 2015, τα παιχνίδια του οποίου διεξάγονται στο Ζάγκρεμπ και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου. Αύριο αντιμετωπίζει τη Σλοβενία (16:00) όπου θέλει τη νίκη για να διασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση.

Σούπερ ο Καλάθης που πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 8 από τις συνολικά 28 ασίστ που είχε στο ματς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Παίζοντας μια σύνθετη άμυνα η Γεωργία προηγήθηκε με 8-5 στο 4ο λεπτό αλλά μετά από εκεί ξεκίνησε το σόου της Εθνικής.  Έκανε ένα σερί 9-0 και πήγε το σκορ στο 14-8. Συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 25-15.

Οι Καλάθης, Ζήσης (πέτυχε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο) ήταν μπροστάρηδες στην πρώτη περίοδο αλλά και στην δεύτερη όπου «πυροβολούσαν» πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων. Ο Καλάθης είχε 4/5 τρίποντα και ο Ζήσης 2/3. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +21 (39-18) και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Εθνική να προηγείται με 50-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη χαλάρωσε και έδωσε την ευκαιρία στη Γεωργία να μειώσει τη διαφορά. Ωστόσο όπου χρειάστηκε βρήκε τις επιθετικές λύσεις, είχχε σωστές άμυνες και έπαιξε με το χρόνο. Έτσι πήρε τη νίκη με 79-68 ενώ ο Κατσικάρης συνέχισε και το rotation για να είναι ξεκούραστοι παίκτες που έχουν καθοριστική συμβολή στο παιχνίδι της.

Δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάτζε 5 (1), Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Πατσάτσια, Σανικίτζε 10 (1), Μπουριανάτζε 3 (1), Σενγκέλια 20.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11 (1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8 (2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).