Όρθια στο Άμστερνταμ η Γιούβε, “βλέπει” ημιτελικά

H Γιουβέντους εξασφάλισε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League, με τους Ιταλούς να φεύγουν με ισοπαλία (1-1) από το Άμστερνταμ κόντρα στον Άγιαξ.

Ανώτερο ποιοτικά τι ματς στην Ολλανδία, με τον Άγιαξ να παίζει στα ίσια τη Γιουβέντους.

Ο “Αίαντας” είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, όμως ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτός αυτός που “μίλησε”. Στο 45′ ο Πορτογάλος εκμεταλλεύτηκε ωραία σέντρα του Κανσέλο και άνοιξε το σκορ.

Ο Άγιαξ απάντησε άμεσα, καθώς ισοφάρισε στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου με γκολάρα του Νέρες έπειτα από φανταστική ατομική ενέργεια. Μάλιστα, για αρκετά λεπτά έπαιξε… μονότερμα τη Γιούβε, δίχως όμως να βρει το γκολ της ανατροπής.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του “Αίαντα” ήρθε στο 83′, με τον Σέζνι να κάνει μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Εκέλενκαμπ, ενώ στο 85′ η Γιουβέντους παραλίγο να “κλέψει” τη νίκη, αλλά ο Κόστα σημάδεψε το δοκάρι του Ονάνα.